5 неща, които трябва да спрете да си казвате, ако искате да подобрите психическото си здраве
Мозъкът е вашият редактор. Една от задачите му е да избере как да интерпретира това, което ви се случва всеки ден. Той определя как всеки разговор и бедствие ще се впишат в собствената ви житейска сага. Мозъкът ви определя как ще интерпретира спора с партньора ви, неуспешното интервю за работа и не по-малко важно – той избира дали тези събития ще предизвикат отрицателни емоции и саморазрушаващи мисли. Когато се почувствате неспокойни или стресирани, вашият мозъчен редактор е изкушен да скрие местата за самосъхранение. Един от начините, по който го прави, е чрез филтъра „трябва“, зад който са прибрани нашите убеждения за това как трябва да работи светът и как трябва да се държим в него. Но истината е, че много често те не са нито точни, нито рационални. Те подценяват сложността на човешкото съществуване, свеждайки го до черно-бяла реалност.
Ето няколко често срещани убеждения, за които да внимавате, когато сте разтревожени:
- „Трябва да бъда обичан от всички през цялото време“
Много самоунищожителни мисли и поведения произтичат от очакването за пълно и безусловно приемане. Макар и да е толкова човешко да искаш да бъдеш приет, обичан и похвален, може да бъде опасно постоянно да коригираш своите действия и реакции, за да заслужиш одобрението на околните. Постепенно ще изгубите чувството за собственото си „Аз”, ще се превърнете в хамелеон, който бърза се трансформира, за да отговори на възприятията на другите. Постепенно няма да помните какво е важно за вас, защото фокусът ви е върху всички останали. Самооценката и самочувствието ви ще зависят от лайковете и одобрението, които събирате в социалните мрежи. Истината е, че е невъзможно да правиш щастливи всички през цялото време. „Трябва“ е толкова опасно убеждение, колкото и ирационално. Вместо това се опитайте да се съсредоточите върху собствените си ценности. Кое е това, което би ви донесло самоуважение? Можете ли да бъдете мили с другите, без да търсите обичта и одобрението им?
- „Трябва да съм успешен във всичко“
Желанието ви да преуспявате във всичко, което правите, може да доведе до постоянно безпокойство и стрес. Знаете ли, че някои от най-успешните хора са се проваляли многократно, но са прегърнали недостатъците и неуспехите си? Вместо да бъдете парализирани от перфекционизма, помислете как животът ви може да бъде пълноценен и прекрасен въпреки или именно поради неуспехите ви в някои области. За да се борите с конкретното „трябва“, не правете обобщения, когато се провалите. Ако интервюто ви е било неуспешно, това не означава, че никога няма да си намерите работа. Ако сте имали разочароваща първа среща, не означава ще останете цял живот в самота или със 70 котки. Когато мозъкът ви започне да работи на автопилот с думи като „винаги“ и „никога“, то бъдете сигурни, че сте в ирационално пространство.
- „Трябва да бдя за нещата, от които се страхувам“
Днешният свят улеснява обсебването от различни притеснения, особено с 24-часовите новинарски мрежи и социалните медии. Ако винаги, когато паркирате колата си извън видимостта си, се притеснявате, че тя ще бъде открадната, то вие сте в примката на обсебващи страхове. Ако анализирате внимателно страховете си, ще откриете, че можете да се изправите пред тях или просто да приемете тяхната неизбежност. Приемането не означава примирение – то означава да се съсредоточиш върху това, което можеш да контролираш, а не върху това, което не можеш. Не можете да спрете неизбежната топлинна смърт на Вселената, но можете да рециклирате боклука си.
- „Трябва да избягвам всички конфликти“
Избягването на конфликтни хора, може да изглежда като най-безопасното решение – все пак това е чудесен начин да се предпазим от скандали и наранени чувства. Но този акт на бягство е само временно решение. Научете се да се справяте, а не да бягате от конфликтни ситуации. В живота ни винаги ще има хора, с които конфликтът сякаш е гарантиран. Ще се сблъскваме с разногласия, недоразумения и значителен стрес. Това, което трябва да знаете обаче е, че комуникацията е мускул, който трябва да се тренира, за да постигнете по-спокойно и в крайна сметка по-щастливо съществуване. Колкото по-добре умеете да се концентрирате и изразявате в моменти на несигурност и стрес, толкова по-редки ще са междуличностните драми в живота ви.
- „Трябва да контролирам всичко“
Да се опитваме да контролираме всичко, което се случва, не е здравословно. Всъщност хората, които имат по-силно вътрешно чувство за контрол, вероятно ще бъдат по-устойчиви по време на предизвикателствата на живота. Но когато това очакване се простира до всички събития и ситуации, то вече се превръща в опасното и подвеждащо „трябва“.
Голяма част от това, което се случва с нас в живота, е плод на случайността. Не можем да правим 100% точни прогнози, но това не означава, че трябва да се върнем обратно в леглото и да се скрием от света. Вместо това, помислете как можете да се насладите на живота и да бъдете устойчиви, въпреки всички независещи от вас обстоятелства. Това ще ви помогне да възстановявате много по-бързо след стресиращи и негативни събития и ще ви предпази от самообвинения и чувство за вина.
Промяната на редакционния процес на мозъка ви започва със съвсем прост преглед. Анализирайте внимателно всяко от основните си убеждения – рационално и точно ли е то? Разбира се, не е лесно да идентифицирате и анализирате основните си убеждения, но това ще ви донесе многобройни ползи, ако искате да се освободите от отрицателните и неточни модели на мислене.
Обръщайте внимание на мислите и очакванията си и винаги подлагайте на съмнение всяко „трябва”, което ви диктува мозъка. По ирония на съдбата приемането, а не избягването на неудобните и неконтролируеми моменти, постепенно ще ви даде повече власт над собствените ви емоции и реакции. Когато прегърнете нюансите на своята човечност и света около вас, животът ще стане много по-приятен и удовлетворяващ.
За финал, нека ви припомним, че много научни изследвания през годините са доказали, че 90 процента от дългосрочното щастие зависи не от външни обстоятелства, а от начина, по който умът ни обработва света. Учените са категорични, че едва 25% от успехите в работата са вследствие на коефициента на интелигентност. Седемдесет и пет процента от работните успехи са резултат от оптимизма, социалната подкрепа и възможността да виждаме стреса като предизвикателство, вместо като заплаха.
Източник: psycom.net